Polní den 2022 u OK1RW

1.-2.7. 2022


Plán odjet PD 2022 z Vysoké u Kutné Hory na 144 MHz z různých důvodů nevyšel, tak jsem vytáhl po covidových letech ze skříně notně zaprášená mikrovlnná hejblata. A protože šlo o Polní den, odjel jsem závod z úrodného pole v Polabí, s nadmořskou výškou pouhých 238 m nad mořem. Kontrola místa před závodem ukázala o něco horší dostupnost než v minulosti, díky vzrostlému křoví a náletům. K tomu se přidaly ještě vydatné deště před závodem, takže naložené auto s karavanem v závěsu prokluzovalo a tancovalo na rozmáčené polní cestě i s pohonem všech kol. Stavba zařízení probíhala celkem v poklidném tempu až do chvíle, než jsem zjistil, že nemám důležité krátké tlusté koaxy k ozařovači paraboly pro 23 a 13 cm. Chvilku jsem hledal v kabelovém kufru, jestli bych nedokázal improvizovat, ale pohled na hodinky ukázal, že mám relativně čas a mohl jsem tedy odpojit karavan a vyrazit autem na otočku domů. Po návratu na kótu už šlo vše relativně rychle. Stožár zvedám autem, za kouli, stejně jako náš (OK6R) 14 m vysoký trubkový stožár. V minulých letech jsem ho zvedal ručně a jednou se mi to málem vymstilo, došlo téměř k destrukci zařízení a současně jsem si skoro zlomil rameno, když jsem zkoušel padající stožár „bránit tělem“. Ono těch víc než 50 kg zařízení na konci 8 m stožárku je už slušná páka.

Zvedání autem

Svazek kabelů a koaxů nutných pro realizaci bezdrátového spojení visící ze stožáru zbývalo jen propojit s dvěmi FT-847 v karavanu a jedním 28 V zdrojem, který krmí všechna 4 pásma. Vše fungovalo zhruba dvě hodiny před závodem, ale OK0EKL na 10 GHz hrál opravdu nějak divně ... na spodních pásmech S9+40 dB, na 10 GHz jen nějakých S7. No, čas už nebyl a na poli bych stejně nic nevymyslel, tak jsem nechal 10 GHz svému osudu. V závodě se podezření potvrdilo, byl jsem schopen dělat jen velmi silné stanice, i když slyšet jsem byl asi dobře ... Transvertor bude muset projít kontrolou a snad při té příležitosti snad dostane i nový PA, který mi leží už několik let v šuplíku a byla by škoda ho nevyužít.

Závod začal neslaně nemastně, zdálo se mi, že to nějak neumím, že mi chybí „praxe“ z předchozích let. Spojení přibývala dost pomalu, téměř žádný DL na 23 cm skoro celou sobotu. Na druhou stranu, dohazování spojení z 23 na 13 cm fungovalo skvěle a opakovaně se mi stalo, že na 13 cm bylo snažší spojení dokončit. 9 cm jsem vzhledem k malé anténě měl jen „do počtu“, ale i tak se pár pěkných spojení povedlo. Spát jsem šel až v neděli okolo druhé ráno. 23 cm ukazovalo jen nějakých 14 tisíc bodů, moc dobrý pocit jsem z výsledku neměl. Naštěstí neděle to vše vynahradila, povedla se řada dlouhých spojení jak na 23, tak i 13 cm. IQ1KW jsem na obou pásmech slyšel, ale bohužel, spojení se i přes velkou vůli na obou stranách nepovedlo dokončit. Naopak PI4Z, ODX pro 23 i 13 cm, šel tak snadno, jako by šlo téměř o místní stanici. ON4CJQ/P proběhl jen na 13 cm, na 23 cm se už později QSO nepovedlo. Konec závodu přišel nečekaně, do poslední chvíle jsem měl co dělat a poslední snahou bylo spojení s HB9BAT/P na 13 cm, kdy jsme se sice slyšeli, ale bohužel čas závodu vypršel … tak snad příště.

Po okamžitém odeslání deníků do vyhodnocení mi teprve došlo, že budu muset vše zase složit a zabalit … venku mezitím vyšplhala teplota k 30 °C a na slunci byla opravdu výheň. Nakonec jsem to řešil tak, že jsem na pár minut vyběhl na slunce, popadl nějakou část a ve stínu karavanu po(s)tupně smotával kabely, rozebíral držáky na prvočinitele, ukládal věci do transportních kufrů apod. Lehce před 20. hodinou jsem byl hotov, zapřáhl jsem karavan a opustil polabskou černozem, unavený a spokojený.

Většina spojení proběhla telegrafem, na SSB to vzhledem k omezenému výkonu všech pásem moc nešlo. Vylepšení ale ani moc neplánuji, zdá se mi, že jsem narazil na technický i logistický strop mého snažení, kdy jsem schopen veškerou techniku v omezeném čase jednoho víkendu naložit, odvézt, sestavit, odzávodit, rozložit a dovézt zpět domů, kde je nutné vše ještě jednou přeložit a naskládat na svá místa. Upgrade tedy čeká asi jen pásmo 10 Ghz, kde se objevila nečekaná závada. Na 9 cm mám připravenou 1 m parabolu z WiFi, tak se snad bude trochu lépe dařit i tam. Použitá jednoduchá 30 cm FLAT anténa je využitá na maximum a víc se od ní asi už čekat nedá.

V každém případě, byl to pěkný Polní den z polního QTH – díky všem za spojení a na slyšenou snad při UHF Contestu v říjnu.

6.7.2022 OK1RW

Zvedání autem